TMSF Başkanı Muhiddin Gülal : "Enflasyonla Mücadelede Biz de Varız!"

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal:  “Biz de Varız! Enflasyonla Mücadelede Tüm Kurumlarımızla Devletimizin ve Halkımızın Yanındayız’’

Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında Türkiye’de 44 ilde toplam 1.014 şirkette kayyımların yetkileri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (Fon) devredilmiş veya Fon bu şirketlere  kayyım  olarak  atanmıştır. Ayrıca, Fon  144 şirkete pay kayyımı, 119 gerçek kişinin de mal varlığı değerlerine kayyım olarak atanmıştır. Fon Kurulunun ve Başbakan Yardımcılığı (Sayın Nurettin CANİKLİ) Makamının değişik kararlarıyla bu şirketlere ve mal varlığı değerlerine 111 Fon personeli olmak üzere toplam 315 kişi atanmıştır. Bu kişiler tecrübe ve liyakat sahibi kişilerden olup yönetim anlamında da üst seviyede bireylerdir. Şirketlerin toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 52,94 milyar TL, özkaynak toplamı yaklaşık 19,92 milyar TL, ciro toplamı yaklaşık 14,83 milyar TL olup bu şirketlerde yaklaşık 46.337 kişi istihdam edilmektedir.

Bilindiği üzere TC. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK tarafından “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” açıklanmıştır. Enflasyonla etkin mücadele ve başarı için ekonomideki tüm paydaşların üzerine düşeni yapması, kamunun ve özel sektörün birlikte hareket etmesi zorunludur. Bu çerçevede Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun kayyım olarak görevlendirildiği aşağıdaki şirketler enflasyonla mücadelede Devletimize ve halkımıza her türlü desteği vermeye hazırdır. Şirketlerimiz gerek milli ekonomimizin büyümesini sağlayacak gerekse enflasyonla mücadelede Devletimizin ve halkımızın yanında yer alacaktır.

Enflasyona karşı açtığımız topyekün mücadelede Türkiye’deki mobilya sektörünün lideri Boydak Holding’den İstikbal, Bellona ve Mondi markalarının yanı sıra Kurumumuzun kayyım olarak görevlendirildiği Uğur Derin Dondurucu, Mondial,  Faruk Güllüoğlu, Alfemo, Pierre Cardin, Cacharel, U.S. Polo Assn, Süvari, Aker, Aynes, Bakpi, Royal Halı ve Sürat Kargo başta olmak üzere yönetimini üstlendiğimiz tüm şirketlerde en az yüzde 10 olmak üzere indirim yaparak milli bir dayanışma içinde enflasyonla etkin ve sürdürülebilir bir mücadele için bizler de elimizi taşın altına koyduk.

Sirket